ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ: 2019-2020

ΜΠΑΡΜΠΑΛΙΟΠΟΥΛΟΥ ΑΣΠΑΣΙΑ  ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΣ
 ΜΠΑΝΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ  ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΣ
 ΧΑΤΖΗΘΑΝΑΣΟΓΛΟΥ ΑΝΝΑ  ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Το σχολείο μας συμμετείχε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ανοιχτών Τεχνολογιών, που διεξήχθη για πρώτη φορά το σχολικό έτος 2018-2019, με την ομάδα "Real Inventors".
Η ομάδα, που αποτελείται από τους μαθητές της Β' Γυμνασίου Π.Τρελλοπούλου και Γ.Κρανιδιώτη καθοδηγούμενη απο τον καθηγητή Τεχνολογίας Κ.Γιανναρά, κέρδισε το Α' βραβείο στην κατηγορία των Γυμνασίων με το έργο τους "το μπαστούνι του τυφλού".

Μπράβο, παιδιά! Μας κάνατε όλους περήφανους!

H Ομάδα Real Inventors (Π.Τρελλοπούλου, Γ.Κρανιδιώτης, Κ.Γιανναράς) του 3ου Γυμνασίου Κερατσινίου με το έργο 'Το μπαστούνι του τυφλού'.

Η ομάδα A.Li.S. Team του Γυμνασίου Πολυκάστρου Ν.Κιλκίς με το έργο A.Li.S. ? Μονάδα ελέγχου και διαχείρισης ηλεκτρικής ενέργειας σε σύστημα φωτισμού σχολικής αίθουσας.

Η ομάδα Gym62 του 62ου Γυμνασίου Αθηνών με το έργο Fireman Αυτόνομο Όχημα Ανίχνευσης Θέσης Πυρκαϊάς.

Η ομάδα Robuino του 8ου Γυμνασίου Περιστερίου  με το έργο το Παιχνίδι ArduPlane και το χειριστηρίου του.

Η ομάδα ROBOTUINERS του 4ου Γυμνασίου Καλαμάτας με το έργο Dancing robotuino.

Περισσότερα στο άρθρο,Το μπαστούνι του τυφλού

Σύμφωνα με την 10645/ΓΔ4/22-01-2018 Υπουργική Απόφαση οι αλλαγές που αφορούν τη φοίτηση των μαθητών είναι :

ΦΟΙΤΗΣΗ

Καταργείται η διάκριση των απουσιών σε δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες.

ΕΠΑΡΚΗΣ είναι η φοίτηση εφόσον ΔΕΝ υπερβαίνει τις 114 απουσίες. Εάν τις υπερβαίνει τότε η φοίτηση χαρακτηρίζεται ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ και ο μαθητής επαναλαμβάνει τη φοίτηση του στην ίδια τάξη.

Ειδικά και μόνο για  το τρέχον σχολικό έτος 2017-2018 μπορεί να χαρακτηριστεί η φοίτηση ΕΠΑΡΚΗΣ για μαθητή που πραγματοποίησε έως 164 απουσίες εφόσον συντρέχουν σωρευτικά τα εξής: α) οι πάνω από 114 απουσίες να είναι δικαιολογημένες με δικαιολογητικό γιατρού που βεβαιώνει την ασθένεια β) ο Μέσος Όρος της προφορικής βαθμολογίας των δύο τετραμήνων να είναι τουλάχιστον 15     γ) δεν έχει κάνει ο μαθητής χρήση της μη προσμέτρησης απουσιών.

6ο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι 2017 Κερατσινίου-Δραπετσώνας

Η ομάδα αποτελούμενη από τους μαθητές της Α' τάξης: Ανδρέου Παναγιώτα - Αντωνόπουλος Ηλίας - Βίδος Σίμος - Δάλλας Βασίλης -
Πουρνάρας Παναγιώτης - Τσαμπούλη Βασιλική και της Β' τάξης: Καφούρος Δημήτρης, αγωνίστηκαν και κατέλαβαν την 1η θέση και το κύπελλο ως Γυμνάσιο με τις περισσότερες συμμετοχές και τους περισσότερους βαθμούς σε νίκες.