Το σχολείο μας συμμετείχε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ανοιχτών Τεχνολογιών, που διεξήχθη για πρώτη φορά το σχολικό έτος 2018-2019, με την ομάδα "Real Inventors".
Η ομάδα, που αποτελείται από τους μαθητές της Β' Γυμνασίου Π.Τρελλοπούλου και Γ.Κρανιδιώτη καθοδηγούμενη απο τον καθηγητή Τεχνολογίας Κ.Γιανναρά, κέρδισε το Α' βραβείο στην κατηγορία των Γυμνασίων με το έργο τους "το μπαστούνι του τυφλού".

Μπράβο, παιδιά! Μας κάνατε όλους περήφανους!

H Ομάδα Real Inventors (Π.Τρελλοπούλου, Γ.Κρανιδιώτης, Κ.Γιανναράς) του 3ου Γυμνασίου Κερατσινίου με το έργο 'Το μπαστούνι του τυφλού'.

Η ομάδα A.Li.S. Team του Γυμνασίου Πολυκάστρου Ν.Κιλκίς με το έργο A.Li.S. ? Μονάδα ελέγχου και διαχείρισης ηλεκτρικής ενέργειας σε σύστημα φωτισμού σχολικής αίθουσας.

Η ομάδα Gym62 του 62ου Γυμνασίου Αθηνών με το έργο Fireman Αυτόνομο Όχημα Ανίχνευσης Θέσης Πυρκαϊάς.

Η ομάδα Robuino του 8ου Γυμνασίου Περιστερίου  με το έργο το Παιχνίδι ArduPlane και το χειριστηρίου του.

Η ομάδα ROBOTUINERS του 4ου Γυμνασίου Καλαμάτας με το έργο Dancing robotuino.

Περισσότερα στο άρθρο,Το μπαστούνι του τυφλού